Zabiegi

Opis polecanych zabiegów

LASER WYSOKOENERGETYCZNY-HIL

stymuluje regenerację tkanek i ich gojenie się na poziomie komórkowym. Maksymalna moc wynosząca do 12 watów pozwala na bardzo głębokie przenikanie światła laserowego. Terapia ta jest szybką i skuteczną metodą leczenia niewywołującą efektów ubocznych, którą można zastosować w dowolnym miejscu w obrębie ciała. LECZENIE BÓLU I STYMULACJA METABOLIZMU. W momencie dotarcia do skóry światło laserowe tworzy w ludzkiej tkance falę fotomechaniczną właściwą dla danej długości fali. Ta mechaniczna stymulacja wolnych zakończeń nerwowych i innych receptorów bólu w tkance podskórnej blokuje ścieżki bólowe w układzie nerwowym i przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Ponadto, mechaniczna fala stymuluje miejscowe mikrokrążenie i wspiera drenaż limfatyczny chorego obszaru.Łącząc biostymulację oraz stymulację fotomechaniczną, BTL HILL skutecznie leczy tkanki, jednocześnie dostarczając silnej i nieuzależniającej formy leczenia bólu.

KĄPIEL SIARCZKOWA

– stosowane u nas wody siarczkowe do kąpieli pochodzą z naturalnych źródeł znajdujących się w okolicach Buska-Zdroju. Są to wody siarczkowo – siarkowodorowe słone zawierające też wiele innych mikroelementów. Głównym czynnikiem aktywnie działającym w/w wodach jest jon siarczkowy, który bardzo dobrze wchłania się przez skórę i drogą krwi dostaje się do wszystkich tkanek organizmu, zapobiega niszczeniu tkanek przez procesy zapalne, zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych, zmniejsza krzepliwość krwi. Kąpiele siarczkowe działają regenerująco na tkankę łączną, co sprzyja leczeniu chorób reumatycznych (RZS, ZZSK), choroby zwyrodnieniowej stawów, korzystnie działają w miażdżycy naczyń tętniczych. Mają również działanie odtruwające np. przy zatruciach ołowiem. Zalety wód siarczkowych Buska-Zdroju podkreślają wyniki badań naukowych i stawiają ten kurort na czele uzdrowisk światowych. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że woda siarczkowa stosowana w kuracji pitnej bardzo korzystnie wpływa w zaburzeniach gospodarki tłuszczowej (obniża cholesterol, trójglicerydy i frakcje LDL cholesterolu).

KĄPIEL JODKOWO-BROMKOWA

– woda jodkowo-bromkowa zawiera jod i selen. Stosowana w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Selen zawarty w tej wodzie jest niezbędny dla zdrowia mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, przeciwdziała powstawaniu nowotworów i powoduje wzrost odporności organizmu.

OKŁADY BOROWINOWE

– borowina to rodzaj torfu leczniczego występującego powierzchniowo, powstałego na skutek naturalnych procesów w przyrodzie. Czynnikami leczniczymi są ciała estrogenne, kwasy huminowe, białka i garbniki. Zabieg ten polega na nałożeniu rozdrobnionej i zmieszanej z wodą papki o temperaturze 40°-45° C na oczyszczone ciało. Okłady borowinowe szczególnie przydatne są w leczeniu stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich.

KĄPIEL KWASOWĘGLOWA

– woda do kąpieli (CO2) uzyskiwana jest poprzez zmieszanie wody z bezwodnikiem kwasu węglowego w takiej ilości, aby woda kąpielowa osiągnęła temperaturę 32°-34°C. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu i wywołuje w organiźmie wiele zmian poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych tętniczych i żylnych. W następstwie tego dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Kąpiel CO2 działa także uspokajająco i relaksująco. Stosowana w niewydolności krążenia, po przebytym zapaleniu mięśnia sercowego, w zwyrodnieniu mięśnia sercowego, w otyłości, w nerwicy.Gimnastyka – kinezyterapia jest podstawą rehabilitacji leczniczej.

Fizykoterapia

DIADYNAMIK

– to prądy modulowane, powstałe przez nałożenie na prąd galwaniczny prądu sinusoidalnego. Zaleca się je najczęściej w celu uzyskania działania przeciwbólowego, zmniejszenia napięcia mięśni.

JONOFOREZA

– to sposób wprowadzenia jonów lub cząsteczek leków poprzez skórę lub błonę śluzową pod wpływem prądu stałego. W zależności od rodzaju użytego leku uzyskuje się poprawę unerwienia, zmniejszenie bólu, zwiększenie uwapnienia kośćca, działanie przeciwzapalne.

MAGNETOTERAPIA

– jest przeznaczona do terapii pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości. Pulsujące pole magnetyczne przenika przez wszystkie części ciała ludzkiego równomiernie. Powoduje uśmierzenie bólu, zapobieganie stanom zapalnym, rozluźnienie napiętych mięśni. Pozytywnie wpływa na leczenie złamania kości, uszkodzenia więzadeł, urazy ścięgien, kontuzje, zwichnięcia, skręcenia, neuralgie, nerwobóle, nerwiaki, bóle fantomowe.

MAGNETYCZNY SYSTEM REZONANSOWY

(MRS 2000) – aparat MRS jest przeznaczony do zabiegów fizykoterapeutycznych (magnetostymulacji), przeprowadzanych za pomocą pola magnetycznego, obejmującego całe ciało lub wybrane jego części. Wpływa na poprawę ukrwienia obwodowego, na procesy regeneracji tkanek miękkich, przyspiesza gojenie ran i złamań kości, ma korzystny wpływ w chorobach zwyrodnieniowych.

PULSATRONIK

– jest elektrostymulatorem o wysokiej skuteczności elektroleczniczej. Modulowane prądy impulsowe średniej częstotliwości mają zdolności pobudzania struktur nerwowo-mięśniowych. Są odczuwalne przez chorych w postaci przyjemnej wibracji. Stosowane w porażeniach.

ULTRADŹWIĘKI 

– poprawiają ukrwienie, wywierają działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie mięśni, powodują rozciąganie i ściskanie tkanek, zwane inaczej mikromasażem.

TERAPULS

– aparat do terapii impulsowym prądem wielkiej częstotliwości. Powoduje drgania elektromagnetyczne, formowane impulsy, których energia jest przekazywana do tkanek poddanych ich działaniu. Zmniejsza odczyn zapalny stawów, przyspiesza regenerację uszkodzonych włókien nerwowych oraz wpływa na zwiększenie obwodowego przepływu krwi.

PRĄDY INTERFERENCYJNE

– to prądy przemienne średniej częstotliwości. Aplikuje się je za pomocą czterech elektrod, przyłożonych do ciała pacjenta w taki sposób, aby tworzyły dwa krzyżujące się obwody prądowe. W wyniku interferencji powstaje bodziec leczniczy w obrębie danego obszaru ciała pacjenta. Mają działanie przeciwbólowe, usprawniają krążenie obwodowe, procesy odżywcze i przemianę materii tkanek. Zmniejszają napięcie współczulnego układu nerwowego.

DIATERMIA

– jest zabiegiem elektrycznym w którym wykorzystuje się zmienne pole magnetvczne. Stosuje się w leczeniu stanów zapalnych podostrych i przewlekłych skóry, mięśni, stawów. Ma również zastosowanie w nieżytach oskrzeli, zapaleniu ucha, zatok i innych narządów. Działa przeciwbólowo.

LASEROTERAPIA

– istota oddziaływania podczerwonego promieniowania laserowego na organizm polega na doprowadzeniu energii o podwyższonym natężeniu do tkanek położonych w głębi organizmu człowieka, a więc nieosiągalnych normalnymi środkami fizycznymi. Poprzez swoje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, bioregeneracyjne, przyspieszające gojenie, laser ma zastosowanie m. In. W reumatologii sportowej, stomatologii, dermatologii, kosmetyce lekarskiej.

PRĄDY FOTOTERAPIA

– lampy PUVA + SUP – działanie promieni nadfioletowych na skórę w głównej mierze zależy od zachodzących w niej reakcji fotochemicznych. Do najważniejszych należy reakcja tworzenia ciał histaminowopodobnych. Substancje H tworzą się w drodze fotochemicznej dekarboksylacji kwasu aminohistidynowego do jednej z najbardziej czynnych amin-histydyny. Związki te przenikają do skóry właściwej. Skóra poddana działaniu promieni nadfioletowych staje się lepiej ukrwiona, bardziej elastyczną i mniej podatna na zakażenia. Zabiegi te mają zastosowanie w przypadkach: łuszczycy, liszaja płaskiego, atopowego zapalenia skóry, łysienia plackowatego, bielactwa i innych.

KRIOTERAPIA

– jest to leczenie zimnem. Polega na miejscowym obniżeniu temperatury tkanek za pomocą oziębionych par azotu o temperaturze -180°C. Czas zabiegu 1-3 minuty. Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i poprawia ruchomość stawów.

INHALACJE INDYWIDUALNE

-stosuje się je w przewlekłych nieżytach gardła i nosa, zapalenia krtani, alergii, stanie wyczerpania głosowego czy profilaktyce u pracowników narażonych na wdychanie pyłów, a także wielu innych chorobach układu oddechowego. Droga wziewania jest bardzo dogodną formą w leczeniu.

MASAŻ WIROWY

– wpływa korzystnie na rozluźnienie mięśni, usprawnienie krążenia obwodowego, likwidację zastoin stawowych, zmniejszenie obrzęków.

MASAŻ PODWODNY

– wpływa na złagodzenie napięć mięśniowych (szczególnie układu poprzeczno-kolcowego w dyskopatiach), stosowany przy zespołach bólowych kręgosłupa.

MASAŻ KLASYCZNY

– stosowany jako zabiegi rozluźniający i regeneracyjny, posiada działanie przeciwbólowe, pobudzające i tonizujące.

WYCIĄG GIECZEWA

 – jednym ze sposobów leczenia dyskopatii lędźwiowej jest wyciąg Gieczewa. Jest to zabieg stosowany u chorych do 55 roku życia, przy ciężarze ciała do 100 kg z aktualnymi zdjęciami kręgosłupa lędźwiowego. Przeciwwskazaniem jest otyłość, nadciśnienie tętnicze od II°, osteoporoza, niestabilność kręgosłupa, utrwalona skolioza, zmiany nowotworowe kręgosłupa. Stosowanie tego zabiegu ma na celu rozciągnięcie kręgosłupa lędźwiowego przez rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych w środowisku wodnym, zwiększenie ruchomości kręgosłupa, zmniejszenie dolegliwości bólowych 

Wpływ ćwiczeń na organizm ludzki:

STAWY I KOŚCI

– ćwiczenia działające profilaktycznie utrzymują pełny zakres ruchu w stawie, a w przypadkach ograniczenia ruchu mogą wpłynąć na jego zwiększenie. Poza tym ćwiczenia i ruch kształtują powierzchnie stawowe. W odniesieniu do części miękkich stawu – torebki i więzadeł ćwiczenia warunkują ich elastyczność i sprężystość. Bezruch doprowadza do odwapnienia układu kostnego, zaburzeń w jego ukrwieniu i do bolesności.

MIĘŚNIE

– ćwiczenia wpływają kształtująco na mięśnie zdrowe, zwiększają ich masę i siłę. W przypadkach porażeń lub niedowładów odpowiednio prowadzone ćwiczenia mogą przywrócić czynność mięśni i poprawić ich siłę. Poza tym ruch i ćwiczenia utrzymują prawidłową długość i elastyczność mięśni.

UKŁAD NERWOWY

– ruch bierny – zmieniając ułożenie kończyny, rozciągając torebkę stawową działa jako bodziec dla układu nerwowego. Ćwiczenia czynne spełniąją rolę czynnika pobudzającego ośrodkowy układ nerwowy. Rozwijają pamięć ruchową oraz szybkość i łatwość oddziaływania na bodźce zewnętrzne. Poza tym specjalne ćwiczenia mogą usunąć lub zmniejszyć zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.

UKŁAD ODDECHOWY

– elastyczna tkanka płucna oraz mięśnie oddechowe łatwo poddają się działaniu ćwiczeń. Przez ich odpowiednie zastosowanie można nauczyć pacjenta prawidłowego oddychania, zwiększyć pojemność życiową płuc, co ma zasadniczy wpływ na stopień utlenienia krwi krążącej. Prawidłowa czynność oddechowa, elastyczna i prężna tkanka płucna oraz silne mięśnie oddechowe wpływają kształtująco na klatkę piersiową i postawę człowieka.

UKŁAD KRĄŻENIA

– ćwiczenia, ruch i praca właściwie dozowane zwiększają wydolność i sprawność układu krążenia, zmniejsza je zaś brak odpowiedniej ilości ćwiczeń, ruchu i wysiłku. W zaburzeniach i zmianach patologicznych układu krążenia przystosowanie go do wykonywania podstawowych czynności życia codziennego i pracy ułatwiają ćwiczenia stopniowane. Ćwiczenia i ruch poprzez pracę mięśni wpływają dodatnio na wydolność obwodowego układu krążenia. Ułatwiają dopływ krwi tętniczej do obwodu, a przede wszystkim wspomagają odpływ krwi żylnej i chłonki.

UKŁAD ODDECHOWY

– elastyczna tkanka płucna oraz mięśnie oddechowe łatwo poddają się działaniu ćwiczeń. Przez ich odpowiednie zastosowanie można nauczyć pacjenta prawidłowego oddychania, zwiększyć pojemność życiową płuc, co ma zasadniczy wpływ na stopień utlenienia krwi krążącej. Prawidłowa czynność oddechowa, elastyczna i prężna tkanka płucna oraz silne mięśnie oddechowe wpływają kształtująco na klatkę piersiową i postawę człowieka.


UKŁAD TRAWIENNY I MOCZOWO-PŁCIOWY

 – ćwiczenia i ruch zwiększają również sprawność mięśni gładkich i wydolność narządów leżących w jamie brzusznej i miednicy. Przez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń możemy poprawić czynność żołądka i jelit oraz pośrednio wpłynąć na wydolność wątroby i nerek. Ćwiczenia i ruch zapobiegają zaparciom i zaleganiu moczu w drogach moczowych, a przez to infekcjom i tworzeniu się kamieni moczowych.